Vitaminas D

Vitaminas D
Vitaminas D (kalciferolis)- riebaluose tirpus vitaminas, kurio mums labai trūksta šaltuoju metų laiku. Ne be reikalo vitaminas D vadinamas „saulės vitaminu“, nes leidžiant laiką lauke saulėtą dieną šio vitamino pasigamina pakankamai. Pavyzdžiui: vienas deginimosi kartas gali garantuoti, kad odoje susintetinama iki 1000 TV vitamino D. Aišku, derėtų žinoti, kad apsauginių priemonių nuo saulės naudojimas beveik visiškai blokuoja vitamino D sintezę odoje.

Todėl neapsigaukime, jei lauke arba dar prieš išeinant į lauką pasitepate apsauginiu kremu nuo saulės, nesitikėkite, kad po tokio pasibuvimo lauke ar saulės vonių pasigamins pakankamas kiekis šio vitamino. Jei lauke būname retai, o būdami lauke, naudojame apsauginius kremus nuo saulės arba gyvename geografiškai ten, kur saulės per metus būna nepakankamai, reikėtų šio svarbaus vitamino papildyti kitokiais būdais. Pavyzdžiui, jis gali būti gaunamas ir iš maisto papildų, kurie pateikiami tablečių, kapsulių ar ampulių forma.

Vitamino D nauda
Vitaminas D dalyvauja augimo ir brendimo procese.
Vitaminas D svarbus imuninei sistemai.
Padeda organizmui geriau įsisavinti fosforą ir kalcį.
Padeda apsaugoti kaulus nuo rachito ir osteoporozės.
Vitaminas D nėsčiosioms padeda sumažinti priešlaikinio gimdymo tikimybę.
Padeda apsaugoti nuo susirgimo abiejų tipų cukriniu diabetu ir sugeba pagerinti būklę, kai jau sergama CD.

Ar pasireiškia suaugusiems vitamino D trūkumas? Ar reikalingas vitamino D tyrimas?
Lietuvoje saulėtų dienų per metus tikrai nėra daug, o ypač karantino laikotarpiu, žmonės dar mažiau laiko praleidžia gryname ore. Beveik visiems Lietuvos gyventojams atliekantiems tyrimą, nustatomas vienoks ar kitoks D vitamino trūkumas. Klausimas, tik ar labai didelis jo deficitas organizme ar tik truputį žemiau normos. Tiems, kas nori tiksliai žinoti, kiek jo trūksta ir kad pasitarti su sveikatos specialistu, kokias dozes vitamino D naudoti ir kiek laiko, galima atlikti vitamino D tyrimą ir pagal gautus tyrimų rezultatus susidėlioti D vitamino vartojimo planą.

Kokie simptomai rodo, kad gali būti vitamino D trūkumas?
Vitamino D trūkumas paprastai pasireiškia be jokių simptomų, tačiau į atskirus požymius galima atkreipti dėmesį. Pavyzdžiui:

Kamuoja raumenų skausmas
Juntamas raumenų suglebimas, silpnumas
Juntamas pasunkėjęs judėjimas
Juntamas diskomforto pojūtis kauluose
Skausmas apatinėje nugaros dalyje, dubenyje ar kojose
Išsivystęs rachitas
Slenka plaukai
kamuoja dažnos infekcinės ligos
Juntamas nuolatinis nuovargis

Jei jaučiate, vieną ar kelis iš minėtų simptomų, reikėtų pasitarti su savo šeimos gydytoju ir jis padės nustatyti ar šie simptomai susiję su vitamino D trūkumu.

Vitamino D svarba vaikams
Vitaminas D vaikams užtikrina normalų dantų bei kaulų formavimąsi, nes be vitamino D organizmas negali tinkamai įsisavinti gauto kalcio. Kalcio kiekis organizme labai stipriai priklauso nuo D vitamino. Trūkstant šio vitamino, vaikus vėliau gali kamuoti rachitas, dažnai gendantys dantys ar net kaulų lūžiai ar jų deformacijos. Taip pat vitaminas D labai svarbus vaikų nervinei sistemai ir esant jo trūkumui, tai gali atsiliepti ateityje.

Vitaminas D vaikams yra skiriamas nuo pat pirmųjų savaičių ir tai, tik parodo jo svarbą augančiam vaikui. Svarbu tai, kad tik gydytojas, stebintis jūsų vaiko augimą ir vystymąsi, gali paskirti reikiamas vitamino D dozes ir nustatyti jo vartojimo trukmę.

Kokia rekomenduojama vitamino D norma?
Suaugusiems rekomenduojama vartoti 5 mikrogramus (200 TV) vitamino D per parą. Nėščioms ir žindančioms moterims vitamino D dozė turėtų būti 4000 TV per dieną. Vyresniems nei 70 metų žmonėms rekomenduojama gauti 20 mikrogramų (800 TV) per parą. Nutukusiems žmonėms rekomenduojama paros norma 1600-4000 TV.

0- 6 mėnesių kūdikiams rekomeduojama paros norma 400 TV vitamino D.
6- 12 mėnesių kūdikiams rekomeduojama paros norma 400-600 TV.
1- 10 metų amžiaus vaikams rekomeduojama paros norma 600-1000 TV.
11- 18 metų amžiaus paaugliams rekomeduojama paros norma 600-1000 TV.

Vieningos nuomonės apie būtiną vitamino D normą ir koncentraciją, kokią reikėtų užtikrinti siekiant nesusirgti, vis dar nepasiekta, prieinami skirtingi nurodymai. Be to, kai kurie mokslininkai ir tyrėjai teigia, kad daugiau vitamino D, ne visada reiškia geriau. Kiekvienu atveju, geriausia pasitarus su savo gydytoju, pagal individualią situaciją ir poreikį, turi būti parinkta vitamino D dozė ir vartojimo trukmė. Renkantis vitamino D dozes ir vartojimo trūkmę pačiam, atsiranda tikimybė jo perdozuoti. Pavyzdžiui viršijus >500 nmol/l vitamino D koncentraciją kraujyje, jo poveikis yra toksiškas.

Vitaminas D maiste
Antras po saulės natūralus vitamino D šaltinis yra maistas. Vitamino D galima rasti maisto produktuose, tokiuose, kaip pienas, sūris, jogurtas, kiaušiniai, riebi žuvis. Daugiausiai vitamino D yra silkėse, skumbrėse, sardinėse, lašišose. O vitamino D karaliumi galima vadinti menkių kepenų taukus. Vienu arbatiniu menkių kepenų taukų šaukšteliu galime gauti net 900 TV vitamino D.

Tačiau, su maistu mes galime gauti, tik apie 10-20 procentų reikalingo D vitamino kiekio. O tai labai nedidelis kiekis šio ypač svarbaus vitamino. Taigi, nevisavertė mityba ir šviesos trūkumas lemia, kad turime vartoti maisto papildus su vitaminu D.

NeoLife maisto papildų sudėtyje yra vitaminas D3 ir vitaminas D2 (cholekalciferolis/ ergokalciferolis). Daugiausiai vitamino D ir abi jo formas iš NeoLife produktų turi Vegan vitaminas D.

Vitamino D išgaunamo iš natūralių šaltinių galima rasti šių NeoLife produktų sudėtyje:

Ar galima prekes atsiimti pačiam?

Taip, internetu užsakytas prekes nemokamai galima atsiimti Kaune, gavus patvirtinimą, kad užsakymas paruoštas atsiėmimui tą pačią dieną.

Kaip pasirinkti produktus iš Vitaminas D kategorijos?

Produktai iš Vitaminas D kategorijos pasirenkami kiekvienam žmogui individualiai, pagal poreikį, amžių ir gyvenimo būdą. Jei yra klausimų susisiekite su mumis, telefonu, ar el. paštu - konsultuojame individualiai.